Ścianka działowa z lameli - jak ją zrobić? Poradnik
Marzysz o remoncie mieszkania, aby wygospodarować osobną przestrzeń i zastanawiasz się, jak podzielić pokój na pół z jednym oknem, aby wnętrze nie było ponure? A może masz pokój o sporym metrażu, w którym chcesz wydzielić konkretne strefy i zastanawiasz się, co zrobić zamiast ścianki działowej? Lamele oddzielające będą idealnym wyborem i alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Jak samemu zrobić ściankę działową z lameli i jakie produkty wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.
Lamele jako ścianka - zalety
Lamele świetnie prezentują się na ścianie, czy suficie, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie - coraz częściej wybierane są lamele wolnostojące - pojedyncze lub w zestawie tworzącym ściankę. Dlaczego? Lamele oddzielające konkretne obszary w mieszkaniu pozwalają w prosty i tani sposób zupełnie zmienić charakter urządzanego wnętrza. Dodatkowo są świetną alternatywą dla klasycznych ścianek działowych, które co prawda pozwalają na wydzielenie nowej przestrzeni, jednak równocześnie ograniczają sporo metrażu, niekiedy sprawiając, że podzielony pokój optycznie jest mniejszy i bardziej ponury. O taki efekt nie musimy się bać, wybierając lamele - ścianka wykonana z tego typu dekoracji nie zabiera tyle przestrzeni, nie ogranicza też dopływu światła - jest to zatem świetna opcja w przypadku wydzielenia osobnej przestrzeni w pokoju, gdzie jest mało okien. Jakie zalety poza tym niesie ze sobą montaż ścianki z lameli?
- lamele są nowoczesną a równocześnie uniwersalną dekoracją - szeroki wybór kolorystyki sprawia, że ten dodatek świetnie wkomponuje się zarówno w klasyczną przestrzeń, jak i minimalistyczne aranżacje, czy wnętrza urządzone w klimacie skandynawskim, rustykalnym, glamour, a nawet industrialnym
- profile lameli idealnie przepuszczają światło - podzielony w ten sposób pokój będzie jasny i przestronny. Profile lameli w jaśniejszych tonach odbijają też odpowiednio światło, co sprawia, że pomieszczenie optycznie staje się większe
- lamele wolnostojące sprawdzą się nie tylko w zestawie, tworząc ściankę, ale i jako pojedyncze elementy, które są dobrą opcją do wnętrz o niewielkim metrażu - w ten sposób można wydzielić konkretne strefy w pomieszczeniu, równocześnie nie ograniczając przestrzeni.
Lamele między kuchnią a salonem to idealne rozwiązanie w przypadku mieszkań z tzw. otwartą kuchnią, pozwalające na wygospodarowanie dodatkowego miejsca jadalnianego. To też dobra opcja dla osób, które np. chcą podzielić pokój dziecięcy, zapewniając pociechom ich własną, indywidualną przestrzeń.
Lamele oddzielające - jakie wybrać?
Chcąc ozdobić przestrzeń ścianką z lameli, warto wybrać lamele wykonane z płyty MDF. Materiał ten jest trwały, a więc odporny na uszkodzenia mechaniczne, a równocześnie łatwy w obróbce - dopasowanie lameli MDF do własnych potrzeb nie będzie zatem stanowiło problemu, czy wymagało użycia specjalnych narzędzi. Niewątpliwą zaletą lameli z płyty MDF jest też łatwość w utrzymaniu czystości - są one dostosowane do mycia mopem, czy szmatką. Ogromnym atutem lameli MDF są właściwości wygłuszające - świetnie tłumią hałas i echo, równocześnie poprawiając akustykę wnętrza.
Decydując się ścianki działowe z lameli dostępne w ofercie naszego sklepu, masz do wyboru aż 26 szerokości, co pozwala na pełne dopasowanie do konkretnych potrzeb i specyfiki wnętrza bez konieczności dodatkowej obróbki. Stawiamy nie tylko na jakość i łatwość montażu, ale i design, dlatego oferujemy lamele pokryte okleiną bezłączeniową. Prezentują się one dużo bardziej elegancko, zachowując spójność aranżacji z każdej strony profilu. Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest styl i kolorystyka - lamele białe lub lamele czarne tworzące ściankę będą świetnie się prezentować w nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach.
Jeśli zależy Ci na bardziej naturalnym efekcie, zdecyduj się na te pokryte drewnopodobną okleiną - tu świetnie sprawdzą się lamele dąb sonoma, odcień dąb bielony, europejski lub lamele dąb wotan. Równie popularnym odcieniem jest ciemny orzech klasyczny lub fornir dębowy, który dodatkowo jest zabezpieczony olejem. Drewnopodobne okleiny wyróżniają się nie tylko odcieniem, ale i wyrazistym wzorem i nietypową strukturą - charakterystyczne dla drewna słoje i sęki nadają lamelom wyrazistości.
Jak samemu zrobić ściankę działową z lameli?
Ścianka z lameli wydaje się świetnym rozwiązaniem, jednak obawiasz się, że to dekoracja, której montaż wymaga wprawy i specjalnych umiejętności? Nic bardziej mylnego! Samodzielne wykonanie ścianki działowej z lameli jest proste i szybkie. Wyposażając się w zestaw lameli, otrzymujesz bowiem odpowiednio przygotowane elementy, w pełni gotowe do montażu, niewymagające dodatkowej obróbki.
Jak zamontować ściankę działową z lameli?
- elementy zestawu ułóż na podłodze, a następnie przy pomocy konfirmatów przykręć lamele pionowe do poziomych
- nałóż klej montażowy na podłodze w miejscu, gdzie ma stanąć ścianka
- postaw ściankę i sprawdź pion, wywierć otwory pod kołki montażowe w górnym lamelu i na suficie
- przykręć ściankę do sufitu za pomocą kołków
- zamontuj boczne lamele za pomocą kleju i drewnianych kołków.
Lamele stale zyskują na popularności - nic w tym dziwnego, tego typu dekoracja jest nie tylko efektowna, ale i wyjątkowo praktyczna. Lamele jako ścianka działowa to coraz częściej wybierana opcja, która pozwala na spektakularną zmianę wnętrza niewielkim kosztem.
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.